Wyszukiwarka
EN

UMO

LOGOWANIE

UMO > Archiwum

Prezentacja PD-100 dla BBN

2014-10-24 15:24

Minister Koziej na prezentacji "Czarnego Szerszenia"

 

8 października Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pan Minister Stanisławem Koziej wraz z delegacją uczestniczył w pokazie praktycznych możliwości Osobistego Systemu Rozpoznawczego PD-100 „Black Hornet” który odbył się w warszawskim biurze firmy UMO, reprezentującej na Polskim rynku między innymi General Atomics, oraz będącej  wyłącznym przedstawicielem Norweskiego koncernu Prox Dynamics, producenta systemu.

PD-100 to pierwszy na świecie i jak dotąd jedyny Bezzałogowy Statek Powietrzny (BSP) klasy Nano. Black Hornet został projektowany z myślą o żołnierzu piechoty, sił specjalnych oraz formacji mundurowych i cywilnych służb specjalnych. Cechuje go intuicyjna obsługa oraz bardzo niewielkie gabaryty pozwalające z łatwością wkomponować go w wyposażenie osobiste. Cały system wraz z naziemną stacją kontroli (NSK) zajmuje miejsce porównywalne z dwoma magazynkami M16 i waży 1500 gram. Helikopter może utrzymywać się w powietrzu przez 25 minut x2 i posiada niezwykle czułe sensory optoelektroniczne umożliwiające prowadzenie rozpoznania z powietrza oraz wgląd w sytuację w czasie rzeczywistym co czyni go niezastąpionym narzędziem wspomagającym działania zarówno na etapie planowania jak i realizacji misji.

Prezentację przeprowadziło dwóch operatorów – jeden ze strony Prox Dynamics, drugi ze strony UMO Technologie Militarne. W ramach pokazu jednostka wykonała lot nad blokami oraz lokalnym stadionem w Aninie.

W przeciwieństwie do większych jednostek bezzałogowych korzystanie z 16-gramowy PD-100 nie wymaga koordynacji z kontrolą ruchu powietrznego i jego działania mogą być organizowane w każdych warunkach.

Osobisty system rozpoznawczy PD-100 został wdrożony do użytku w Armii Amerykańskiej, Amerykańskiej Marynarce, Lotnictwie Brytyjskim, Brytyjskich Siłach Specjalnych,  Brytyjskiej Piechocie Morskiej, Armii Norweskiej, Norweskiej Marynarce, Norweskim Lotnictwie, Armii Australijskiej oraz Siłach Zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wróć